EURΩPEIΩN – CENTRU INTERACTIV PENTRU PROMOVAREA PATRIMONIULUI CULTURAL INTANGIBIL

Sala Galeriilor de Artă ar putea deveni un centru interactiv pentru promovarea istoriei comune în zona transfrontalieră, printr-un proiect ce a fost depus de municipalitate spre finanțare în cadrul programului INTERREG V-A România – Bulgaria 2014-2020.

Valorificarea moștenirii culturale intangibile comune locale și europene prin muzee interactive (obiectiv de investiții “Amenajarea și dotarea spațiului situat în Giurgiu, str. Mircea cel Bătrân, bl. 92 Parter, în scopul promovării patrimoniului cultural intangibil – EURΩPEIΩN”) este titlul proiectului ce are ca obiectv conservarea, promovarea și dezvoltarea patrimoniului cultural intangibil al zonei transfrontaliere.

Acest obiectiv va fi realizat prin amenajarea și dotarea cu mijloace moderne a unui spațiu (Galeriile de Artă), numit EURΩPEIΩN, în care se vor desfășura activități ce vor avea drept scop punerea în valoare a patrimoniului cultural existent.

EURΩPEIΩN va fi destinat atât adulților cât și elevilor ale căror cunoștințe culturale vor fi îmbogățite prin mijloace nonconformiste, moderne și atractive, venind și în sprijinul cadrelor didactice care vor putea transforma lecțiile predate prin metode tradiționale în clasă, în lecții interactive, ținute într-un mediu plăcut menit să capteze atenția celor prezenți. Activitățile desfășurate în cadrul acestui spațiu vor contribui la creșterea atractivității turistice și implicit a dezvoltării regiunii.

Bugetul estimat al proiectului pentru municipiul Giurgiu este de 400.000 euro, din care:

– 340.000 euro (85%) – finanțare prin Fondul European pentru Dezvoltare Regională (FEDR)

– 52.000 euro (13%) – finanțare de la Bugetul de Stat

– 8.000 euro (2%) – contribuția proprie a municipiului Giurgiu

Ultima modificare: 18.05.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROIECT TRANSFRONTALIER PENTRU VALORIFICAREA ZONEI ADIACENTE CETĂȚII GIURGIU